Skolavslutning 2022

Imorgon, 9/6 kl.17.30 är det dags för skolavslutning!

Vi kommer att vara på den stora gräsmattan på skolans baksida (vid regn flyttas det in i idrottshallen). I år får äntligen föräldrar/släkt/vänner vara med på en del av skolavslutningen. Eleverna önskar köra samma upplägg som de senaste två åren, så de kommer sitta i sin cirkel och övriga får ta med filtar och sitta runt omkring. Det blir lite allsång, varje klass har några minuter var att bidra med något och så säger rektorn några ord. Det ska vara en stund utan krav och press på att prestera, så förhoppningsvis blir det lika avslappnat som de senaste två åren.

Därefter kommer alla elever få fika som fritids bakat. Eleverna sitter med sin klass och fikar. När eleverna fikat klart kommer det att ringa in och de går in till sina klasser. Då stannar alla övriga besökare kvar ute och kan då passa på att fika en egen medhavd fikakorg och prata lite med varandra 🙂

Kl. 18.50 kan alla besökare förflytta sig till framsidan. Där kommer finnas skyltar med klassernas namn och då placerar man sig vid den som man tillhör. Runt kl.19 kommer klasserna springa ut genom huvudentrén. Extra speciellt i år är att våra ”första” 6:or slutar och kommer därför springa ut sist. Så när ni tagit emot ert barn, stå kvar vid klassen tills alla årskurser sprungit ut till publikens jubel 🙂

OBS! Oerhört viktigt att ni följer kommunens riktlinjer för fotografering/filmning imorgon!

Vid speciella tillfällen, som till exempel skolavslutningar, då föräldrarna bjuds in till aktiviteter i skolan, gör rektor en bedömning om fotografering, filmning och ljudupptagning får ske. Det får alltså inte ske någon spontan fotografering/filmning. Under ordnade former får de föräldrar som så önskar fotografera sitt eget barn i sällskap med kamrater vars föräldrar närvarar och ger sitt samtycke. 

Håll nu tummar och tår för uppehåll imorgon kväll, så ses vi!

Hälsar personalen på Ryfors skola

 

 

 

Det här inlägget postades i Åk 1, Åk 2, Åk 3, Åk 4, Åk 5, åk 6, F-klass. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.