Åk 4 Utedag

Hej!

Nästa onsdag, alltså den 6 december, kommer åk 4 att ha en utedag tillsammans med en naturpedagog. När vi bokade denna dag, var det barmark och tanken på att det skulle vara snö och kallt i början av december kändes osannolik. Enligt väderprognosen kommer dock vintern att hålla i sig. Så varma kläder, mössa, vantar och bra skor behöver man ha. Vi kommer att grilla korv och så har jag lovat dem marshmallows. En enkel fika i form av något varmt att dricka ( saft, blåbär/nyponsoppa ,te eller oboy), och kanske en macka/bulle/frukt, bör man klara sig bra på fram till lunch. Skicka även med ett sittunderlag i packningen.

Varma hälsningar Maria

Det här inlägget postades i Åk 4. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.